2025 / 10 / 20
Compozitorul Miklós Csemiczky, artist distins, a trecut în neființă la vârsta de 72 de ani.
Miklós Csemiczky a studiat compoziția la Școala Secundară de Muzică ,,Béla Bartók” din Budapesta între 1973 și 1977 sub îndrumarea lui Miklós Kocsár. Mai târziu, între anii 1977 și 1982, a studiat la Academia de Muzică ,,Ferenc Liszt”, fiind elevul lui Rezső Sugár și Emil Petrovics. În 1982, a obținut o diplomă în compoziție și educație muzicală. Împreună cu compozitorii János Vajda, György Selmeczi și György Orbán, au înființat un atelier muzical comun numit,, Grupul Tinerilor Compozitori”. Datorită aparițiilor lor comune, presa de specialitate i-a numit „Cei patru” încă din a doua jumătate a anilor 1980. Operele lui Miklós Csemiczky – printre care se numără și multe piese premiate – sunt interpretate nu numai în țară, ci și în săli de concert din întreaga lume. Trupa Operei Maghiare din Cluj a interpretat ieri (pe 19 octombrie) opera pentru copii a compozitorului: „Muzicanții din Bremen”. Pentru activitatea sa de compozitor, a primit Premiul ,,Ferenc Erkel” în 1986, Premiul ,,Bartók–Pásztory” în 1996 și titlul de Artist Emerit al Ungariei în 2020.